Dan Růžička Dan Růžička
Narozen 22.7.1961
Adresa : Vysoké Popovice 78 , 664 84 , Česká republika
mobil: 737 406 236
e-mail : hugo@danruzicka.cz


Nabídka :
  1. Obrázky jsou i na prodej. Na ceně je možné se domluvit.
  2. Práce na zakázku /dle osobní domluvy/ pro jednotlivce i pro firmy, reklamní agentury nebo vydavatele knih a časopisů.
Originály zpracuji na PC a mohu dodat v tiskové kvalitě , v různých formátech ( .TIFF, .JPG, .BMP apod. ) na CD-ROMu


Dále nabízím natáčení na digitální kameru, následné zpracování na PC a sestříhaný, ozvučený / komentářem doplněný film mohu dodat na videokazetách VHS nebo na DVD. Vše v profesionální kvalitě digitálního záznamu za poměrně dobrou cenu - dle osobní domluvy.Pár slov o kamarádovi       / Bohumír Sašecí, 1995 /


    Nevěřili byste, jak je obtížné napsat pár vět o někom, koho znáte přes třicet let. Ale protože tohle povídání je jen malým doplňkem výstavy obrazů Dana Růžičky vynechám spoustu sice tuze zajímavých, nicméně s malováním naprosto nesouvisejících, informací a pokusím se alespoň heslovitě přiblížit jeho cestu od úplných začátků .
     Myslím , že to všechno začalo v letech kdy jsme pronikli do tajů abecedy. Díky tomu jsme mohli snít ( zatím píši všechno v množném čísle, nebo» jsme spolu trávili opravdu spoustu času ) nad knihami Karla Maye a kromě klasických klukovských her začít po svém oživovat oblíbené hry a příběhy. Nutno přiznat, že k těmto neumělým pokusům hodně pomohla filmová série s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem.


     A pak jsme objevili comics ! Samozřejmě - jak také tehdy jinak - Rychlé šípy. A tak jsme začali "vydávat " vlastní comicsové časopisy, většinou o 4 stranách a v počtu jeden kus. Postupem času nabývaly tyto pokusy na kvalitě a nebýt mých hudebních zájmů mohl bych zřejmě pokračovat dál v množném čísle.


     V sedmdesátých létech nebylo u nás mnoho příležitostí k setkání s comicsem, ale kdo hledá najde - třeba ve francouzském časopise Pif.
Famózní kreslíř Kája Saudek a francouz André Chéret byli pro Dana největšími vzory, zpočátku zřetelnými, v tom co dělal. K tomu, aby mohl vykročit vlastní cestou napomohla léta strávená u malíře a profesora Petra Skácela - to už se ovšem dávno neomezoval jenom na tvorbu kreslených seriálů. Téměř při každé návštěvě u něj jsem narazil na nový obraz, vždycky trošku jinačí než ten předchozí. Zpravidla bývají taková období označována za léta hledání .


     Koncem osmdesátých let se znovu pustil do kreslení comicsů, které dokonce vydával samizdatem. Po listopadu 1989 začal publikovat jednak v tématicky zaměřených časopisech - např. Kometa, Bublinky, Ikárie a jednak na stránkách denního tisku - Rovnost, Moravské noviny. Jsem moc rád, že v úzkém okruhu přátel, kteří s ním spolupracovali jako scénaristé jsem byl i já.


     Poté jsem jej často vídal jak mhouří oči nad tím, co umí pánové Vallejo, Royo či Sorayama a tehdy začal pronikat do tajů techniky AIRBRUSH. O něco později předával její základy dalším zájemcům v odborných kurzech, ale přitom nepřestal sám dál pokračovat v osvojování stále náročnějších postupů této výtvarné techniky. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že ve své výtvarné cestě bude pokračovat stále dál a dál.
     Pochopitelně. Když je někdo "odkojen" Vinnetouem a Foglarem tak přece nemůže zůstat stát na místě.

Autor těchto řádků a můj přítel prohrál svůj boj se zákeřnou nemocí rok poté, co mi napsal tento text k mé výstavě... Nikdy na něj nezapomenu a jemu věnuji pokračování svých www "pokusů" - Se sluncem nad hlavou      Dan Růžička